Výlet do švýcarské obce Dinhard 2010-1.díl

Ve dnech 2-5. září letošního roku se uskutečnila návštěva šitbořických hasičů v družební obci Dinhard. Do 1000 km vzdáleného Švýcarska vyrazilo 2. září 7 členů hasičského sboru a nezbytný tlumočník Václav Nečas ml. protože jazykové znalosti nás hasičů jsou velice špatné.

Před samotnou návštěvou Dinhardu jsme se zastavili v Rakouské vesnici St. Michael, kde se nachází vyhlášené lyžařské středisko, které již spousta Šitbořáků navštívila při zimní či letní dovolené.

Využili jsme krásného počasí a udělali si výlet lanovkou do okolních hor a obdivovali krásy letních rakouských Alp. Více nás však zajímala a zaujala návštěva místní hasičské zbrojnice, kterou nám zprostředkovala naše ubytovatelka. Protože vesnice St. Michael se nachází v horách kde je spousta dlouhých tunelů, velká část moderní techniky je speciálně upravena na hašení v těchto prostorách. Mohli jsme porovnat vybavení rakouských dobrovolných hasičů s vybavením hasičů u nás a nezbylo nám nic jiného než občas nevěřícně a obdivně přihlížet.

V pátek 3. září jsme v ranních hodinách vyrazili směr Švýcarsko, kam jsme dorazili okolo 17. hodiny. Před místní radnicí už nás očekávalo několik nám už dobře známých přátel, kteří měli na sobě trička s nápisem „Hasiči Šitbořice“, které jsme jim věnovali při návštěvě u nás.

Byli jsme srdečně přivítání panem starostou Petrem Muclingerem, dostalo se nám malého občerstvení a poté si nás „rozebrali“ přátelé hasiči a hned se nám omlouvali, že nám nemohou poskytnout takové hotelové ubytování, jaké se jim dostalo, když byli na návštěvě u nás- jako by si snad mysleli, že čeští hasiči jsou nějaké „slečinky“. Ubytování bylo sice pro nás překvapující ale o to víc přátelské a srdečné, prostě takové jaké je na švýcarské vesnici běžné. Byli jsme ubytováni v objektu rodinné farmy které sousedil moderní kravín a kde paní domácí nabízela turistům ubytovací atrakci – spaní na slámě. My jsme však spali v pěkných, klasických postelích a peřinách.

O našem dalším pobytu si řekneme příště.

Miroslav Vahala