Požární sport

Požární sport vznikl v roce 1937 v bývalém Sovětském svazu a jeho úkolem bylo zlepšení fyzické zdatnosti tehdejších hasičů. Spojuje atletiku a úkony práce hasiče. Hasič se nesmí bát překážek, výšek, ohně a musí být obratný,  rychlý, sebevědomí a také zručný.

V tehdejším ČSSR se požární sport začal rodit v roce 1967 a mezi dobrovolné hasiče byl zaveden v roce 1979 – do té doby měli odlišné soutěže.

Požární sport se skládá ze 4 disciplín, které jsou:

1. běh na 100 m s překážkami
  2. výstup do 4. podlaží cvičné věže pomocí hákového žebříku
  3. štafeta 4×100 m
  4. požární útok

Pro účely pravidel požárního sportu se soutěže a soutěžící zařazují do kategorií:

• profesionální hasiči
  • dobrovolní hasiči
  • členové občanských sdružení působících na úseku požární ochrany

V základním kole se v našem regionu soutěží vesměs pouze v požárním útoku. Soutěžní družstvo tvoří 7 členů.

Potřebné nářadí na požární útok:

• přenosná motorová stříkačka 1200 l/min.
  • savice 2 ks dlouhé 2,5 m.
  • 1 ks sací koš 110 mm s funkčním zpětným ventilem.
  • 3 ks požárních hadic B, průměr 75 mm-izolované, minimální délka 19 m (ženy 2 ks hadic B).
  • 4 ks požárních hadic C, průměr 52 mm-izolované, minimální délka 19 m.
  • 1 ks třícestný rozdělovač s vřetenovým nebo kulovým uzávěrem.
  • 2 ks proudnic C, průměr hubice 12.5 mm a maximální délka 450 mm.
  • 2 ks klíč na spojky (nejsou povinné).
  • 1 ks přetlakový ventil B nastavený na maximální tlak 1,2 MPa v dopravním vedení.

Doba přípravy na základně je 5 minut a čas na provedení útoku je do 2 minut.

Provedení požárního útoku:

Na pokyn rozhodčího si soutěžní družstvo připraví motorovou stříkačku a nářadí potřebné k provedení útoku na základnu (2×2 m). K zajištění nářadí proti pohybu nesmí být použito žádných podpěr nepatřících mezi nářadí pro požární útok. Spojky se nesmí dotýkat a zuby nesmí být zasunuty v tělese spojky. Žádné nářadí s vyjímkou savic a příslušenství přetlakového ventilu nesmí přesahovat základnu, žádné nářadí přesahující základnu se nesmí dotýkat země.

Po startu vyběhne družstvo od startovní čáry, provede sešroubování přívodního vedení, spojení dopravního a útočného vedení. Po roztažení všech hadic soutěžící u proudů nastříkají (srazí) terče. Žádný člen družstva nesmí překročit čáru hranice stříkání. Hodnotí se nejlepší čas. Soutěží se dle propozic soutěže většinou dvoukolově. Každý organizátor soutěže vydává propozice kde jsou definovány veškeré parametry a upřesnění k soutěži. Organizátor by měl ctít pravidla požárního sportu.