Pozvánka na soutěž

Srdečně Vás zveme na netradiční soutěž hasičů v požárním výjezdu

O plucárek Štengaru – Memoriál Zdeňka Fialy

Soutěž se koná v sobotu 21. července 2018 na hřišti za sokolovnou.

Začátek soutěže je ve 14:00.

Na propozice se můžete podívat zde.

Soutěž mladých hasičů v Šitbořicích

Srdečně Vás zveme na soutěž mladých hasičů v kategorii mladší a starší žáci, která proběhne v neděli 10.6.2018 na místním fotbalovém hřišti. Začátek soutěže je v 10 hodin.

Propozice a přihláška jsou ke stažení zde.

Ocenění zasloužilého člena SDH

24. března 2018 v 11 hodin převzal bratr Jan Matuška nejvyšší ocenění dobrovolného hasiče, titul Zasloužilý hasič z rukou náměstka starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Lubomíra Janeby, starostky KSH JmK Zdeňky Jandové a OSH Břeclav Leony Žárské. Z rukou poradce hejtmana Jihomoravského kraje pana Zdeňka Melkese převzal zlatou plaketu Jihomoravského kraje. Slavnostní chvíle se zúčastnila rodina pana Matušky, členové SDH Šitbořice a přítomní byli i další Zasloužilí hasiči okresu Břeclav v čele s vedoucím Aktivu Zasloužilých hasičů Rudolfem Součkem. Nechyběl ani starosta obce Šitbořice pan Antonín Lengál.

Pro členy SDH Šitbořice, rodinné příslušníky i pro občany Šitbořic je velkou ctí, že se vedení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Jihomoravského kraje, rozhodlo ocenit jednoho z nás. Za celou stodvacetiletou historii trvání našeho sboru, se žádnému z našich členů nedostalo tak vysokých vyznamenání. Není to proto, že by u nás v dřívějších dobách nebyli poctiví a pracovití lidé, ale ocenění se předávala spíše na okrskové, maximálně okresní úrovni. Těší nás tedy, že i v dnešní době se v Brně a v Praze ví, že někde na vesnici žije člověk, který byl ochoten, mimo svou každodenní práci, pomáhat svým spoluobčanům a dokáží tuto jeho práci ocenit.

Bratr Jan Matuška se narodil 1. 11. 1918, jako jeden ze sedmi dětí. Jeho otec Jan byl synem větrného mlynáře Františka Matušky, který se do Šitbořic přistěhoval se svou manželkou ze Střílek v roce 1884.

Vyrůstal ve skromných poměrech nově se rodící první republiky a stejně jako jeho otec se vyučil stolařskému řemeslu. Dveře, vrata i okna od Matušky byly svého času ve většině domů v Šitbořicích a blízkém okolí. V roce 1942 se oženil a s manželkou vychovali tři děti.

Do hasičského sboru vstoupil v roce 1948 – možná po vzoru svého strýce Viléma Matušky, nebo svého bratra Františka – a zůstává mu věrný až do dnešních dnů. Ve sboru zastával 15 let funkci hospodáře a dlouhá léta měl na starosti topení v hasičské zbrojnici. Sbor již byl vybaven cisternou a bylo nutné ji udržet v akce schopném stavu i v zimních měsících.

Na výročních valných hromadách, které každoročně navštěvuje, se dokáže dobře pobavit a patří k lidem, kteří nezkazí žádnou zábavu. Dobré jídlo, zpěv i tanec stále patří k jeho oblíbeným činnostem, a když se ho někdo z mladých zeptá, zda ho něco ve 30, 40, nebo v 50 letech bolelo, odpovídá jasně, že si to nepamatuje. Hlavní prý je mít mladého ducha.

Jeho velikost ať už v hasičském nebo civilním životě je v každodenní obyčejné, ale poctivé práci, která je až do dnešních dni náplní a smyslem jeho život, a který také pro něj nebyl vždycky jen procházkou růžovým sadem. To, že mu bylo dopřáno dožít se tak vysokého věku, sebou nese i negativní skutečnosti. Ztratil všechny své vrstevníky, přátele a kamarády a měl tu nemilou povinnost dívat se do hrobu své manželky, svého syna, i svého vnuka.

Doufáme a věříme, že toto ocenění pro našeho nejstaršího člena, bude i pro nás ostatní povzbuzením v naší další práci, která i když je někdy málo viditelná, fyzicky i časově náročná, je přesto i v dnešní době stále potřebná.

Bratr Matuška oslaví 1. listopadu 2018 krásných 100 let. My všichni mu přejme stále dobré zdraví, štěstí, stále tak dobrou náladu, chuť do života a aby ho ta obyčejná práce, která ho provázela celý život, ještě dlouho těšila a naplňovala.

Na fotky se můžete podívat zde.

XVII. Hasičský ples – sponzoři

Děkujeme všem sponzorům, kteří nám věnovali ceny do tomboly na ples.

OBEC ŠITBOŘICE

Suchá výstavba Galuška – Šitbořice

Jan Duba – Šitbořice

O plucárek Štengaru

SDH Šitbořice Vás srdečně zvou na soutěž hasičů v požárním výjezdu

O plucárek Štengaru

Memoriál Zdeňka Fialy

Soutěž se koná v sobotu 15. července 2017 na hřišti za sokolovnou

Kategorie: muži do 40 let, starší hasiči nad 40 let a ženy, 7 členů družstva

Časový plán: 13:00-13:30 příjezd

13:45 nástup

14:00 zahájení soutěže

pokračování…

Požár trávy

Na další požár trávy vyjížděla naše jednotka 14.3.2017 krátce po jedenácté hodině dopolední k šitbořickému vysílači. Požár byl na ploše cca 100 x 10 metrů na terase u meruňkových sadů. Společně s námi zasahovala profesionální jednotka z Hustopeč a dobrovolné jednotky z Klobouk, a Moutnic.

Požár seníku

V sobotu dne 18.6.2016 byla naše jednotka povolána na požár seníku v ZD Nikolčice. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jedná o požár sušícího stroje na jetel. Společně s námi na místě zasahovala profesionální jednotka z Hustopečí a dobrovolné jednotky z Velkých Němčic a Velkých Pavlovic.

Hasičský ples 2016

Děkujeme všem sponzorům, kteří nám věnovali ceny do tomboly na ples.

NOEL s.r.o.Hodonín

VZDUCHOTECHNIKA & KLIMATIZACE Klimeš Z. – Šitbořice

SADY CZ s.r.o. – Nosislav

ANDREA LENGÁLOVÁ – Šitbořice

Zde se můžete podívat na fotky z předávání cen.